Rusya’da Gezilecek Yerler

Jet plugins are Elementor addons, specially developed to provide users with additional functionality in this page editor. Jet plugins main advantage is containing modules which are not included in standard Elementor bundle. Building content has never been easier!

Kremlin Sarayı

Rusça’da Kremlin ‘kreml‘ kelimesinden türemiştir. Türkçe’de hisar, şato anlamlarını kapsamaktadır. Yaklaşık 28 hektarlık devasa bir sahaya kurulan Kremlin Sarayı 1482 ve 1495 yılları arasında inşa edilmiştir. Genellikle ‘Kremlin’ olarak bilinir ve dünyaca meşhurdur. Başkentin en merkezi yerinde, Moskova Nehri kenarında mükemmel bir kompleks görünümündeki yapı aynı zamanda Rusya Devlet Başkanı’nın resmi ikametgahı olarak kullanılmaktadır. Dünyanın en önemli siyasi merkezlerinden biri konumundaki bina Rus mimarisinin eşsiz örneklerindendir ve Moskova’nın simgesi sayılmaktadır. Kremlinler, benzersiz mimarileri, kusursuz boyama tarzları ile özel ve değerli turistik yapılara olarak ünlüdür.


Kızıl Meydan

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan ve dünyaca ünlü bir meydandır.

Başkentin kalbi burada atar. Kızıl Meydan Moskova‘nın tarihi ve turistik noktalarının adeta kesişim noktasında yer alır. Yüzyıllardır önemli hadiselere (miting, infaz v.s.) tanıklık etmiştir. ‘Kızıl Meydan’ çok eski bir alandır ve şu anki ismi 300-350 yıllık bir maziye dayanır. Birçok kilise, heykel, müze gibi turistik mekanla çevrili olan meydan yerli ve yabancı ziyaretçilerini ağırlıyor.

Lenin Mozalesi

Sovyetler Birliği’nin kurucusu olan dünyaca ünlü Rus lider Vladimir İlyiç Lenin’in kabrinin bulunur. Başkent Moskova’nın tarihi meydanı ‘Kızıl Meydan’da bulunan ‘Lenin Mozolesi‘ 12 metre yüksekliğe ve 24 metre genişliğe sahiptir. Kırmızı renkli yapı ünlü mimarlar Alexey Shchusev, I. A. Frantsuz ve G. K. Yakovlev tarafından dizayn edilmiştir. Mozolede Lenin ile beraber Josef Stalin, Ilya Zbarsky, Anna Ulyanova, Alexei Ivanovich Abrikosov gibi Rus devlet adamları buradadır.

Peterhof Sarayı

Rusya’nın büyük merkezlerinden St. Petersburg’da bulunan ve görkemli saraydır. Peterhof Sarayı muhteşem mimarisi ve büyüleyici bahçesi sayesinde bazı kesimlerce Fransa’daki Versay Sarayı’na istinaden ‘Rus Versayı’ olarak adlandırılmaktadır. Mükemmel dizayn edilmiş bahçeleri, saraya çıkan merdivenlerin etrafındaki birbirinden güzel heykelleri ve havuzlarıyla her yıl milyonlarca ziyaretçiyi etkilemektedir. 1703 yılında kurulan ve şu anda UNESCO Dünya Mirasları Listesi‘nde yer alır.

Aziz Vasil Katedrali

Kubbeyi andıran çatılarıyla Kızıl Meydan’da bir Rus harikasıdır. 1555 ve 1561 senelerinde inşa edilen manevi yapı Moskova Kremlin Sarayı ile karıştırılıyor. İki yapı da Kızıl Meydan’da bulunuyor. 8 kubbesi bulunan ve şu anda müze olarak faaliyet gösteren eski katedral, Korkunç İvan’ın emri ile oluşturulmuştur. 8 kubbe Rusların Kazan ve Astarhan hanlıklarıyla girdiği savaşlarda aldığı 8 galibiyeti sembolize etmektedir. Önceleri som altın olan ve daha sonra her biri değişik renklerde birer mozaiği andıracak şekilde boyanan kubbelerin en büyüğü 65 metredir. Kilisenin genel yüksekliği ise 48 metredir. Harika yapının mimarları Postnik Yakovlev ve İvan Barma.

Aziz Isaac Katedrali

Aziz Isaac Katedrali, St. Petersburg sınırları içerisinde bulunan dev bir manevi yapıdır. Rusya’nın ve Dünya’nın en büyük Ortodoks bazilikası ve dördüncü büyük katedralidir. Fransız asıllı meşhur mimar Auguste de Montferrand tarafından tasarlanan katedral, 1786-1858 yılları arasında inşa edilmiştir. Genel olarak katedralin mimarisinde Neo-Klasik izler hakimdir. Her yıl yüz binlerce misafirini büyüleyen dini mekan, tam 102 metre yüksekliğe sahiptir.

Voskresenia Khristova Kilisesi

St. Petersburg’da Çar III. Alexander ve Çar II. Nikolay devirlerinde 1883 ve 1907 seneleri içerisinde inşa edilen bir Ortodoks Kilisesidir. Her köşesi ayrı bir mimari harikası olan kilise Griboedov Kanalı’nın hemen yanında bulunması hasebiyle de ilgi çekicidir. Ünlü mimar Alfred Parland tarafından dizayn edilen kutsal yapı, tam 94 metre yüksekliğe sahiptir. Dışı gibi içi de kırmızı renge boyanan kilise, mükemmel mozaik ve betimlemeler içermektedir. Voskresenia Khristova Kilisesi‘nin toplam alanı ise 7500 metrekaredir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

:
00
:
00

Hemen Kayıt Yaptır, avantajlı fırsatlardan faydalan

    Sohbeti başlat
    Yardıma mı ihtiyacınız var?
    E-Rus Education
    Merhaba!
    Size nasıl yardımcı olabiliriz?