St. Petersburg hakkında

St. Petersburg, ülkenin batıya açılan kapısı niteliğindedir; sokaklarında Akdeniz mimarisinin izleri hakimdir. Rus turizmi için akla gelen ilk limandır. Haziran ayı ile birlikte gündüz süresi hemen hemen 22 saate ulaştığından güneş batmayan şehir olarak da bilinmektedir. Yazın St. Petersburg’u ziyaret etmek için en uygun zamanmış gibi görünse de erken gelen sonbahar ile oluşan manzara da oldukça heyecan vericidir.

Nüfusu: 5 milyon civarındadır.

Yüzölçümü: 1,439 km²

Zaman Dilimi: Yazları GMT +4, kışları GMT+3 zaman dilimini kullanmaktadır ve şehir Türkiye saatine göre 1 saat ileridedir.

Para Birimi: Ruble (RUR)

Resmi Dili: Rusça

İklim: Rusya’nın kuzey batısında yer alan şehrin, Baltık denizine yakınlığı sebebiyle, iklimi değişken yapıda. Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları gündüz ortalama sıcaklık 23 C° iken akşam ortalama sıcaklık 13 C° civarındadır. Havası nemlidir. Kış aylarında ortalama sıcaklık -7’ye kadar düşmektedir.

Ulaşım: St. Petersburg düzenli toplu taşıma ağına sahiptir; otobüs, tren, tramvay, metro ile ulaşım en uygun yöntemlerdendir. Önemli demir yolu ağına sahiptir; tren ile şehir merkezine konforlu bir şekilde ulaşılabilmekte, Baltık ve ya Orta Avrupa ülkeleri arasında rahatlıkla gezilebilmektedir. Ayrıca yazları Finlandiya, Helsinki ve Estonya’ya feribot seferleri de düzenlenmektedir.

Uluslararası ve yerel hizmet veren Pulkovo Havaalanı, St. Petersburg’a 17 km uzaklıkta yer almaktadır. Havaalanı önünde taksi ve otobüs ayrıca yolun karşı tarafında metro istasyonu bulunmaktadır.

Sağlık: Rusya, bazı ülke vatandaşlarına karşılıklı antlaşmalardan dolayı ücretsiz sağlık hizmeti vermektedir. St. Petersbug’da çok fazla özel klinik ve onlara ait ambulanslar mevcuttur. Çalışanların birçoğu İngilizce konuşabilmektedir. Hastanelerin kalitesi birbirinden farklı olduğu için tavsiyeler üzerine tercih edilmesi en doğru olanıdır. Ayrıca Rusya’ya gitmeden önce sağlık sigortası; çocuklar için de tetanoz, difteri ve çocuk felci aşısı yaptırmaları tavsiye edilmektedir.

Yemek: St. Petersburg’da birçok kaliteli restaurant bulunmaktadır, hatta şehir Rusya’nın yemek merkezi sayılmaktadır. Her bütçeye göre restaurant bulunmaktadır. Süpermarketler sabah 8.00’den akşam 8.00’e kadar açıktır; genellikle her markette aperatif, hazır ve ya dondurulmuş yiyecekler kolaylıkla bulunabilmektedir.

Gezilecek Yerler: St. Petersburg’da resim sergileri, sanat galerileri, müzeler, restoranlar ve alışveriş merkezleri genelde şehir merkezinde toplanmıştır. Merkezi St. Petersburg’da bulunan Gosudarstvennyi Russkii Muzei (Rusya Devlet Müzesi), Rusya’nın en büyük koleksiyon merkezidir; müzede Rus resimlerine dair her şey bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Deprecated: Elementor\Scheme_Color 2.8.0 sürümünden berikullanılmayacak! Yerine Elementor\Core\Schemes\Color kullanın. in /home/u9725014/public_html/wp-includes/functions.php on line 4967

Deprecated: Elementor\Scheme_Typography 2.8.0 sürümünden berikullanılmayacak! Yerine Elementor\Core\Schemes\Typography kullanın. in /home/u9725014/public_html/wp-includes/functions.php on line 4967
:
00
:
00

Hemen Kayıt Yaptır, avantajlı fırsatlardan faydalan

    Sohbeti başlat
    Yardıma mı ihtiyacınız var?
    E-Rus Education
    Merhaba!
    Size nasıl yardımcı olabiliriz?